Zawód copywritera zyskuje na popularności wraz z rozwojem branży e-commerce i usług internetowych. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości teksty rośnie, a to dobra wiadomość dla wszystkich humanistów. Jak zatem zostać copywriterem? Czy da się zarabiać na pisaniu? Łapcie za przysłowiowe pióra i do dzieła!
Jak zostać copywriterem?
Należy zacząć od podstaw, czyli teorii.
Kim jest copywriter?
Jest to osoba pisząca teksty na zlecenie wyceniane w zależności od rodzaju zlecenia za 1000 znaków ze spacjami.
Rodzaje zleceń dla copywritera
- teksty marketingowe (strony internetowe, ulotki, broszury, kampanie marketingowe),
- artykuły na bloga (wymagające wiedzy ogólnej i te specjalistyczne),
- e-commerce (opisy produktów i kategorii).
Jak zostać copywriterem – jakie umiejętności powinien posiadać dobry copywriter?
- umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym,
- zdolność wyszukiwania informacji,
- kreatywność,
- znajomość zasad SEO,
- umiejętność posługiwania się językiem korzyści.
Wszystkie te umiejętności opisują dobrego pisarza marketingowego. Każda z tych zdolności jest ważna dla copywritera, ale prawda jest taka, że nie musisz opanować każdej z nich.
W różnych dziedzinach copywritingu wykorzystywane są inne metody. Aby pisać artykuły na blogi, potrzebna jest umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji oraz znajomość SEO, w copywritingu marketingowym natomiast liczy się głównie kreatywność i wpływ, jaki wywierasz na odbiorców.
Wskazówka: najlepiej spróbować się w każdej z tych dziedzin, aby sprawdzić, co Tobie najbardziej odpowiada.
Praca na etat, freelancing czy własna firma?
Warto mierzyć wysoko i myśleć o własnej firmie i zlecaniu pisanie tekstów innym copywriterom. Z pewnością prowadzenie własnej firmy wiąże się wieloma obowiązkami, ale także daje dużo satysfakcji.
Na początek jednak poleciłbym etat lub praktyki w większej agencji marketingowej. Początki są trudne, dlatego warto, aby ktoś bardziej doświadczony sprawował pieczę nad Twoją pracą i mógł poprawić ewentualne błędy.
Najpopularniejszą formą prowadzenia pisarskiej działalności zarobkowej jest freelancing i można to zrobić na dwa sposoby.
Portale dla freelancerów
Jest wiele platform jak useme.com, które są kopalnią zleceń. Plus jest taki, że nie musisz zakładać działalności, aby wystawiać faktury swoim zleceniodawcom. Oczywistym minusem jest to, że za każdą fakturę pobierana jest prowizja.
Możesz również założyć działalność gospodarczą, co daje dużo większe możliwości współpracy, również z dużymi firmami, jednak ze względu na wysoki ZUS i obowiązek prowadzenia księgowości może to nie być opłacalna forma na początek.
Wskazówka: zakładając działalność gospodarczą, wybierz w PKD 'artystyczna i literacka działalność twórcza’ oraz 'działalność agencji reklamowych’.
Jak zostać copywriterem i zacząć zarabiać na pisaniu?
Musisz nauczyć się podstawowych zagadnień dotyczących SEO oraz marketingu internetowego, ponadto dużo czytać i przede wszystkim pisać. Z biegiem czasu stworzenie artykułu na bloga będzie zajmowało Ci mniej czasu, co przełoży się na Twoje zarobki.
W aktualnych czasach jest to bardzo pożądana i rozwijająca się dziedzina marketingu internetowego, dlatego do dzieła! Rynek Cię potrzebuje.
No Comment