Tłumacze online to rozwiązanie znane praktycznie każdemu. Powszechnie korzystamy z nich zarówno w celach edukacyjnych, branżowych, jak i podczas podróży. Towarzyszą nam wszędzie, przyjrzyjmy się więc bliżej ich działaniu oraz przekonajmy się, który uchodzi za najlepszy translator.
Jak działa tłumacz online?
Większość translatorów online opiera się na tzw. tłumaczeniu maszynowym, dzięki któremu przyswajają one wiedzę, bazując na dotychczasowych wyszukiwaniach. Umożliwiają nam translację pojedynczych wyrazów oraz dłuższych fraz, a niektóre z nich pomagają także udoskonalić gramatykę.
Zależnie od wybranego narzędzia translatory mogą poszczycić się szeregiem udogodnień, tj. wpisywanie odręczne tekstu, tłumaczenie skanów, zdjęć, a nawet treści głosowej czy wideo. Ponadto zdecydowana większość z nich automatycznie wykryje język, z którego korzystamy.
Ranking translatorów online
Świat technologii oferuje bardzo bogaty zasób tłumaczy online. Sprawdźmy, jak wygląda ranking TOP5 najlepszych translatorów.
1. Google Translate
Zdecydowanie najpopularniejszy tłumacz online na świecie. Tenże faworyt szczyci się rekordową liczbą wyszukiwań, a co za tym idzie powszechnością użycia. Wśród benefitów tego narzędzia odnajdziemy:
- możliwość tłumaczenia ponad 100 języków,
- automatyczne wykrycie używanego języka,
- widoczność alternatywnych tłumaczeń czy też podobnych sformułowań,
- tłumaczenie dokumentów, stron internetowych,
- translację głosu, obrazu czy wideo w czasie rzeczywistym.
2. DeepL Translator
Ten tłumacz online to zdecydowanie mniej popularne narzędzie, które jednak według twórców cechuje się technologią doskonalszą względem konkurencji. Wynika to z wykorzystania specyficznych sieci neuronowych oraz wsparcia AI.
DeepL Translator umożliwia nam:
- tłumaczenie stron oraz całych plików,
- translację w 31 językach,
- automatyczne wykrywanie języka oraz uzupełnianie zdań,
- dostępność definicji i alternatywnych zwrotów.
3. Bing Microsoft Translator
Kolejnym tłumaczem online w rankingu najlepszych translatorów jest propozycja firmy Microsoft. Translator ten jest nieporównywalnie rzadziej używany niż Google czy DeepL, niemniej wielu uważa go za lepszy jakościowo. Pozwala nam on na:
- tłumaczenie dokumentów, a także rozmów prowadzonych w czasie rzeczywistym,
- translację ponad 100 języków,
- pracę w trybie offline w aplikacji.
Przeczytaj również: Copywriting a tłumaczenia językowe – różnice
4. Collins Dictionary Translator
Translator online Collins Dictionary to narzędzie proste w obsłudze, którego zasób słownictwa bazuje na słowniku Collins. Pomimo mniejszej popularności i powszechności wykorzystania warto zwrócić na niego uwagę. Oferuje on bowiem nie tylko tłumaczenie, ale też udoskonala je o podanie definicji, synonimów czy antonimów wyrażenia.
Narzędzie to cechuje się:
- tłumaczeniem ponad 100 języków,
- automatycznym wykrywaniem języka,
- gamą elementów gramatycznych, które mogą okazać się szczególnie przydatne w nauce obcej mowy.
5. Reverso
Ostatni na naszej liście plasuje się tłumacz online Reverso. Także i on oparty jest na neuronowym tłumaczeniu maszynowym i pod względem jakości nie odstaje od translatorów wcześniej wymienionych. Dzięki niemu:
- przetłumaczymy teksty w 18 językach,
- dokonamy translacji całych dokumentów,
- dostrzeżemy kontekst wypowiedzi i udoskonalimy gramatykę, jako iż narzędzie to przedstawia koniugację czy też synonimy wpisywanych wyrażeń.
Wady translatorów oraz alternatywa
Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż tłumacze online nie są nieomylne. Często nie biorą one pod uwagę kontekstu treści, podając nam tłumaczenie dosłowne. Dobrym sposobem na uniknięcie pomyłek jest więc wykorzystywanie co najmniej dwóch źródeł w swoich tłumaczeniach.
Ponadto współcześnie coraz większym zaufaniem przy translacji tekstów darzy się tzw. chatboty AI. Sztuczna inteligencja w postaci ChatuGPT czy Google Bard stosunkowo dobrze radzi sobie z tłumaczeniem treści i może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem w tej kwestii.
Translatory online oferują szereg benefitów, ciesząc się przy tym ogromną powszechnością użycia. Są to narzędzia pomocne w wielu sferach naszego życia, dlatego warto przyjrzeć się korzyściom, które niesie każdy z nich i dostosować wybór do naszych potrzeb.
Autor tekstu: Sara Zajt
No Comment