Obecnie słów „font” i „czcionka” używa się jako synonimów. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że chociaż oba te słowa łączy wspólna historia, nie są one jednoznaczne.
Pojęcie czcionki
Aby właściwie zrozumieć, czym jest czcionka, musimy sięgnąć do pierwotnego znaczenia tego słowa. Zapotrzebowanie na takie określenie narodziło się wraz z wyprodukowaniem w Europie maszyny drukarskiej. Przy użyciu metalowych stempli, w kształcie poszczególnych liter i znaków, odciskano tekst na papierze. Owe metalowe elementy zyskały miano czcionek.
Wraz z rewolucją cyfrową koncepcja słowa pisanego oraz sposoby jego przekazu uległy znacznej zmianie. Coraz więcej treści zaczęło przybierać formę wirtualną. W obliczu takiej zmiany słowo „czcionka”, by pozostać aktualne, było zmuszone poszerzyć swe znaczenie.
Tym sposobem, z wyrażenia określającego drukarskie stemple, przyjęło również rolę określania zestawu liter o szczególnej charakterystyce.
Wyróżniamy pięć rodzajów czcionek, są to: szeryfowe, bezszeryfowe, nieproporcjonalne, naśladujące pismo odręczne oraz dekoracyjne. Każda grupa odznacza się indywidualnymi cechami ogólnymi oraz odmiennym zastosowaniem.
Pojęcie fontu
Pojęcie fontu powstało, bezpośrednio, jako odpowiedź na rewolucję cyfrową. Nowe obiekty, funkcjonujące wyłącznie w sferze cyfrowej, potrzebowały swoich nazw. Bardzo często były one wirtualnym odpowiednikiem fizycznego przedmiotu. Tym sposobem font stał się młodszym bratem czcionki.
Słowo to opisuje cyfrowe pliki, zawierające dane na temat konkretnego stylu. Składa się on z zestawu liter i znaków o unikalnych cechach i wyjątkowym wyglądzie. Dodatkowo font występuję w różnych formatach, które determinują sposób jego wyświetlania na różnych urządzeniach i przeglądarkach. Z tej przyczyny są one kluczowym aspektem procesu projektowania stron internetowych. Wpływają na estetykę, czytelność i dostępność przekazu.
Dobry grafik komputerowy musi swobodnie manewrować wśród niezliczonej ilości fontów. Wybierając odpowiedni styl do tworzonej przez siebie strony internetowej czy oprawy graficznej konkretnego dokumentu, należy brać pod uwagę nie tylko estetykę, lecz również dostępność i czytelność. Nie każdy font będzie posiadał format, umożliwiający mu funkcjonowanie na wybranej witrynie, np. z powodu braku znaków charakterystycznych dla danego języka. Projektując stronę, należy więc uwzględnić kompatybilność fontu z różnymi przeglądarkami czy rodzajami plików.
Jak znaleźć różnicę między fontem a czcionką?
Różnica między czcionką a fontem jest bardzo subtelna i niemal niezauważalna dla użytkownika niewtajemniczonego w arkana grafiki komputerowej. Można ją wytłumaczyć posługując się kategoriami systematycznymi, które znamy z biologii.
Służą one uporządkowaniu różnych przejawów życia na ziemi. Jako przykład weźmy rodzinę psowatych, do której należą m.in. psy, wilki, kojoty czy lisy. W obrębie każdego z tych rodzajów drapieżnych zwierząt, można wyodrębnić poszczególne gatunki np. wilk szary, wilk polarny czy wilk europejski.
Sprawdź, Jak zbudować portfolio copywritera, które przyciągnie uwagę klientów?
Podobna zależność zachodzi między czcionką a fontem. Czcionka to rodzina, która opisuje pewną grupę charakteryzującą się wspólnymi cechami ogólnymi. Natomiast fonty to „gatunki” należące do tej grupy – każdy z nich dzieli z innymi pewne generalne cechy, równocześnie różniąc się na poziomie detali. W jednej rodzinie czcionek możemy zatem znaleźć mnóstwo fontów wyróżniających się swoim własnym unikalnym stylem, dla którego bazą jest ogólna charakterystyka czcionki
Przykładem jest rodzina czcionek bezszeryfowych. Odznaczają się one brakiem ozdobników, w postaci zakrzywionych końcówek znaków (szyfrów). W obrębie tej rodziny można wyodrębnić całe mnóstwo fontów, czyli różnych wariantów tej samej zasady bezszeryfowości. Ich przykładami są: Helvetica, Arial, Tahoma czy Lucida.
Font czy czcionka – podsumowanie
Pojęcia „czcionka” i „font” dzieli niewielka odległość semantyczna. Używając ich zamiennie, raczej nie wprowadzimy w błąd przeciętnego słuchacza, co najwyżej narazimy się na dezaprobatę grafików komputerowych. Warto jednak znać zależność i faktyczne znaczenie, które charakteryzuje oba te pojęcia.
Autor tekstu: Elżbieta Figlerowicz
No Comment