Content marketing cieszy się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Zdefiniowane w strategii cele pięknie wyglądają „na papierze”, jednak czy wiemy jak zmierzyć skuteczność obranego kierunku? Jak określić, że podjęta przez nas decyzja w perspektywie czasu przyniosła oczekiwany rezultat, lub kiedy zmienić taktykę, ponieważ efekty nas nie zadowalają? Koniecznie weź pod lupę kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) content marketingu. W poniższym artykule poznasz najważniejsze z nich. Nie traćmy czasu, zaczynamy!
Kluczowe wskaźniki efektywności – czym są i jak je mierzyć?
Key Performance Indicators (w skrócie KPI) pomagają nam rozliczyć się z efektów osiąganych w ramach założonej kampanii. Większość działań jesteśmy w stanie zmierzyć ilościowo, niektóre procentowo. W każdym przypadku otrzymujemy konkretną, mierzalną wartość, którą możemy porównać z celem wyznaczonym w strategii na samym początku.
Najpopularniejsze kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) content marketingu
Celem głównym, nie zawsze wymienianym wprost, jest zwiększenie sprzedaży. Aby ten cel zrealizować, musimy oszacować, jakie wskaźniki w ramach naszej kampanii najdokładniej przedstawią drogę do realizacji planu.
Najczęściej decydujemy się na wybór tych kluczowych wskaźników efektywności:
- unikalni użytkownicy,
- czas na stronie,
- pobrania,
- wyświetlenia,
- komentarze,
- współczynnik odbicia.
Unique page visits
Ten współczynnik określa zatem ilość indywidualnych numerów IP odwiedzających naszą stronę. Nawet kilkukrotne wejścia z tego samego adresu IP liczone są jako jeden unikalny użytkownik (UV).
Mierzymy czas użytkownika na stronie
Im dłuższy czas pobytu na witrynie do momentu zamknięcia zakładki – tym lepiej dla nas. Oznacza to, że treść naszej strony jest dla użytkownika wartościowa i ciekawa.
Ilość pobrań
Kolejnym kluczowym wskaźnikiem efektywności jest liczba pobrań oferowanego przez nas darmowego ebooka/poradnika/fragmentu książki. Szczególnie istotny KPI dla firm tworzących aplikacje. Większa liczba pobrań to znak, że nasza strona/aplikacja jest popularna, i spełnia oczekiwania użytkownika.
Ilość wyświetleń
Ten współczynnik poda nam całkowitą liczbę wejść na stronę, niezależnie od tego, czy za każdym razem mamy do czynienia z UV, czy część użytkowników się powtarza.
Komentarze
Interakcje z użytkownikami również warto monitorować i mierzyć. Negatywne wypowiedzi należy zaadresować i zwrócić się do ich nadawcy, aby dowiedzieć się, w czym leży problem i jak możemy go rozwiązać. To cenna wskazówka na przyszłość.
Współczynnik odbicia
W tym przypadku otrzymujemy informację: ilu użytkowników zaraz po wejściu na stronę zdecydowało się ją opuścić. Wysoki wskaźnik sugeruje weryfikację słów kluczowych oraz zawartości strony lub poprawnego wyświetlania (np. błąd 404).
O słowach kluczowych czytaj tutaj: https://ghostwriters.pl/slowa-kluczowe/
Czy warto wyznaczać kluczowe wskaźniki efektywności?
Podsumowując, zdecydowanie tak. Wybór kilku spośród wielu dostępnych mierników bez wątpienia pozwala nam zorientować się, czy założona przez nas strategia marketingowa była słuszna. Mierzalność tych wskaźników daje nam realny stopień realizacji naszego celu nadrzędnego – zwiększenia sprzedaży. Strategia marketingowa nie jest działaniem jednorazowym, a procesem rozłożonym w czasie. Warto więc na bieżąco śledzić postępy z jej wdrażania.
No Comment