Jednym z najlepszych rozwojów osobistych jest nauka języków obcych. Nie wiesz, od czego zacząć? Dowiedź się więcej na temat języków obcych. Poznaj zalety i ciekawe porady. Czytaj dalej!
Języki obce – podstawowe zasady
Mnóstwo osób już zapoznało się z istotnością nauki języków obcych. Na przykład, kiedy uczyliśmy się w szkole czy na uniwersytecie. Lecz nie wszyscy dążyli do tej wiedzy.
Generalnie dość wielu ludzi nie zna języków obcych. Taki problem jest często spowodowany przez brak: motywacji, czasu wolnego i pieniędzy. Ludzie boją się również popełniania błędów, dlatego nauka języków obcych może znacząco zniechęcać.
Proces nauki języków obcych nie zawsze jest taki sam. Nie istnieje poprawny plan nauczania. Nie istnieje «magia», dzięki której będziemy znali język obcy w ciągu dwóch tygodni od początku nauki. Jednak prawda jest taka, że wiele zależy od danego człowieka i jego chęci.
Języki obce – zalety
Ludzie, którzy znają języki obce, wyróżniają się mnóstwem zalet. Możemy wymienić tu:
- studiowanie za granicą
Studia w innym kraju są marzeniem wielu studentów. Lecz bez wiedzy języków obcych nie możemy ani rozmawiać z obywatelami tego kraju, ani choćby dokonać zakupów w sklepie. Wyjaśnienia wykładowców i zajęcia na uniwersytecie będą niezrozumiałe.
- program wymiany
Erasmus+ i MOST są programami wymiany zagranicznej. Takie opcje są najlepszym doświadczeniem dla młodych ludzi i wolontariuszy. Jednak organizatorzy programów zawsze biorą pod uwagę znajomość języków obcych. Jeżeli nie znasz chociaż jednego języka obcego, nie możesz wziąć udziału w wymianie.
- pracę na międzynarodowym rynku
Języki obce szybko pomogą w znalezieniu pracy. Dają wiele możliwości. Możemy tłumaczyć teksty, pisać artykuły oraz nawet pracować w sferze marketingu. Także z wiedzą języków obcych jest łatwiej, kiedy chcemy stworzyć swoją markę. Dzięki temu możemy rozmawiać z potencjalnymi biznes partnerami i osiągać sukces.
- rozrywkę
Filmy, muzyka, gry komputerowe, książki, anime są ciekawymi rozrywkami. Dzięki znajomości języków obcych możemy postrzegać te nurty z łatwością. Na przykład, możemy oglądać seriale w oryginalnej formie albo nie czekać na tłumaczenie ulubionej książki.
- turystykę
Kiedy jedziemy za granicę, wiedza języków obcych jest obowiązkowa. Generalnie pozwala ona podróżować. Bez problemu możemy rozmawiać z ludźmi, chodzić po instytucjach kultury, kupować bilety na transport miejski i robić zamówienia w restauracjach.
Języki obce – klasyfikacja
Wiele osób często się zastanawia – jaki język obcy wybrać? To pytanie jest trudne do rozwiązania, ponieważ każdy człowiek ma swoje preferencje i gust. Lecz istnieją specjalne grupy językowe.
Języki obce klasyfikują się pod względem gramatyki i słownictwa. Także badacze kiedyś wzięli pod uwagę lokalizacje wszystkich krajów świata. Najsłynniejsze grupy są z indo-europejskiej rodziny, czyli: germańska, romańska oraz słowiańska.
Grupa germańska umieszcza takie języki: angielski, niemiecki, szwedzki, norweski, duński oraz inne języki nordyckie.
Romańskie języki to: francuski, hiszpański, włoski, portugalski i rumuński.
A w słowiańskiej grupie znajdują się: ukraiński, polski, czeski, bułgarski.
Ludzie interesują się najczęściej językiem angielskim, ponieważ jest on międzynarodowy. Dzięki klasyfikacji ułatwiamy sobie sprawę z wyborem języka do nauki.
Przeczytaj również: Prokrastynacja – czym jest i jak z nią walczyć?
Nauka języków obcych – porady
Dowiedzieliśmy się więcej na temat zalet i klasyfikacji języków obcych. Teraz zwróćmy uwagę na korzystne porady do nauki:
- materiały online
Istnieje dość sporo stron internetowych, które umieszczają darmowe materiały do nauki. Szczególnie prezentacje, interaktywne ćwiczenia, kartki ze słownictwem i opisy gramatyczne.
- zajęcia z nativem
Niewielu ludzi stać na zajęcia w szkole językowej. Jednak są specjalne wolontariackie programy, które pomagają w poszukiwaniu korepetytora. Takie zajęcia często odbywają się z nativem. Wolontariusz uczy zasad języka. Dzieli się także opowieściami o swojej kulturze i kraju.
- dyscyplina
Nauka języków obcych zabiera wiele czasu, dlatego musimy być spokojni i cierpliwi. Warto robić 15-minutowe przerwy, kiedy zaczynamy się nudzić i odczuwamy zdenerwowanie. Możemy też pójść na krótki spacer.
- oglądanie w języku obcym
Spędzamy nasz wolny czas z korzyścią, kiedy oglądamy ulubione seriale, filmy czy bajki w języku obcym. Taki system nauki podoba się mnóstwu osobom. W jednym czasie rozwijamy słuchanie, czytanie (kiedy mamy napisy) i rozszerzamy słownictwo. Oprócz tego fascynujemy się nauką jeszcze bardziej.
- serwisy streamingowe
Takie strony internetowe mogą bardzo pomóc w nauce języka obcego, szczególnie przy oglądaniu: Netflix, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video. Dzięki nim mamy dostęp do wielu rozrywek.
Nauka języków obcych – podsumowanie
Już wiemy o zaletach, klasyfikacji grup oraz poradach związanych z nauką języków obcych. Generalnie ten temat jest szeroki i każdy może podzielić się swoimi doświadczeniami z nauki. Pamiętajmy o sukcesach, które nas czekają, ze znajomości języków obcych!
Autor tekstu: Sofiia Yurchenko
No Comment