Czy wiesz, że na proces myślenia i radzenia sobie z trudnościami znaczący wpływ ma nie tylko iloraz IQ, ale także poziom inteligencji emocjonalnej? Pewnie nieraz słyszałeś, by panować nad emocjami w obliczu podjęcia trudnej decyzji. Szczęściarze, którzy posiedli tę cechę jako wrodzoną. Ale nic straconego. Masz szansę wytrenować umiejętność zarządzania własnymi emocjami.
Jak zarządzać emocjami? Zapanuj nad energią z ciała
Proces powstawania emocji inicjuje impuls przesyłany do mózgu pod wpływem bodźca. Wspomnienia, wyuczone schematy odczuwania i reagowania uruchamiają kaskadę przemian biochemicznych w ciele. Nie zawsze bywa to korzystne. Kontroli nad pojawieniem się emocji nie mamy. To proces zupełnie niezależny od naszej woli. Możemy mieć jednak wpływ na już powstałe emocje, by odpowiednio nimi zarządzać.
Jak ograniczyć nadmierną emocjonalność i jak budować odporność psychiczną?
Poznaj zasady, które pomogą Ci w rozwoju inteligencji emocjonalnej
Podstawą nauki o emocjach jest wiedza, że mają one nam służyć, a my nimi prawidłowo zarządzać. Zbędna jest tu gradacja na złe i dobre emocje. Każda z nich ma jakiś cel i nie jest wrogiem dla ciała, które w formie energii opuszcza. Emocje informują nas zwykle o możliwym zagrożeniu. Choć niekiedy irracjonalnym, to intencje ich są dobre. Finalnie to my zdecydujemy, czy nadamy znaczenie i wartość emocjom, czy pozwolimy ulokować się im na długie lata w naszej podświadomości.
7 zasad zarządzania emocjami
- Rozpoznaj bodziec i myśl
Emocja rodzi się błyskawicznie, lecz zawsze jest przyczyna, dla której się pojawia. Często nieuświadomiona. Przyjrzyj się swoim myślom, zanim emocja się wykluła. To myśl pojawia się pierwsza. Jest odpowiedzią na wydarzenie, osobę, wspomnienie, zapach, dźwięk i niezliczoną ilość rozmaitych wyzwalaczy. Myśl napędza emocjonalny kołowrotek. O czym więc pomyślałeś, zanim poczułeś? Co wpłynęło na te myśli?
- Nazwij emocję
Uszanuj powstałą już emocję i nie próbuj się natychmiast jej pozbyć. Nawet gdy bywa nieprzyjemna. Nie walcz z biologią. Zauważ, że emocja jest i nazwij ją. Poznasz i zrozumiesz jej cel.
- Skup uwagę na ciele
Wiele z emocji jest silnie manifestowanych przez organizm. Należą do nich te, które pierwotnie mają nas szybko i skutecznie obronić. Wzrost energii, napięcie mięśni, przyśpieszony oddech i wiele innych osobniczych symptomów szykują ciało do walki lub ucieczki. Gorzej oczywiście sytuacja wygląda w przypadku efektu zamarcia, gdy nieruchomiejemy. Choć i „brak życia” może także pomóc w przeżyciu. Pamiętaj o powolnym i głębokim oddechu. Już po kilku minutach takiej praktyki odczujesz ulgę.
- Oddychaj, odpuść myślenie
W chwili, kiedy emocja już się pojawiła, a ciało odpowiednio zareagowało, nie skupiaj więcej uwagi na myślach. Nie produkuj ich, niech pędzą jak szalone.
Nie goń za nimi, bo mety nie ma. Zostaw biegowi czasu cały proces. To jeszcze nie moment na analizę.
- Rozwiązanie
Możesz zacząć myśleć o rozwiązaniu. Bez nadmiaru emocji i z umiarkowanym spokojem w ciele. Płódź myśli. Korzystaj teraz z mózgu sensorycznego, jakim jest kora nowa. Kojarz, racjonalizuj, wnioskuj.
- Decyzja
Czas na podjęcie decyzji. Zbieraj i przetwarzaj informacje o przyszłym działaniu. Efekty decyzji śmiało możesz kontrolować.
- Zacznij działać
Emocje ogarnięte, ciało wolne od napięć, myślenie wznowione, decyzja podjęta. Wykonaj ruch. Pamiętaj, że dobrą opcją może okazać się również zaniechanie działania, jeśli okaże się ono zbędne.
Cały powyższy proces oparty jest na 7 prostych zasadach i nie zajmuje wiele czasu. Dzięki systematycznemu treningowi każdej z zasad zyskasz równowagę emocjonalną i dobrostan fizyczny. Zarządzając emocjami, zapanujesz nad rozbieganym umysłem i rozemocjonowanym ciałem. Unikniesz zbędnych manipulacji gadziego mózgu.
Przeczytaj również: Prawo Parkinsona – jak zwiększyć produktywność?
Co zyskasz dzięki rozwojowi inteligencji emocjonalnej?
Dwie najważniejsze sfery naszego życia okażą się źródłem spełnienia:
- Życie osobiste – zbudujesz pozytywne i trwałe relacje z ludźmi, którzy Cię otaczają. Będą oparte one na wzajemnym zrozumieniu, współodczuwaniu i szacunku. Pamiętaj, że emocje o przyjemnym wydźwięku staną się podwaliną dla powstania emocji złożonych. A te coraz trwalsze, silniejsze i wytwarzające pozytywne reakcje w ciele zapewnią dobre samopoczucie i przypływ energii.
- Życie zawodowe – wpłyniesz na powstanie przyjemnej atmosfery w miejscu pracy. Dobra komunikacja i konstruktywne rozwiązywanie konfliktów w zespole zaowocują sukcesem i mnożeniem ciekawych, nowych rozwiązań zawodowych. Przełoży się to zapewne na poprawę sytuacji finansowej. Osiągniesz równowagę pomiędzy dwoma najważniejszymi obszarami życia.
Mózg jest neuroplastyczny. To dobra i potwierdzona badaniami naukowymi informacja. Do końca naszych dni mamy możliwość trenować go i wpływać na rozwój intelektualny i emocjonalny. Odpowiednie reakcje na bodźce utworzą korzystne połączenia neuronalne. Nie pozostawajmy więc na poziomie pnia mózgu i układu limbicznego z ich pierwotnymi reakcjami. Uczmy się zachowań pozytywnych dla nas i dla otoczenia. Zarażajmy miłymi i owocnymi emocjami. I choć nie każdy jest gotów na zmiany, to spróbować zawsze warto.
Autor tekstu: Agnieszka Sawicka
No Comment