Amerykańska psycholog dr P. R. Clance już jako uczennica zmagała się z nieustającym poczuciem bycia nie dość dobrą. Później w swojej pracy terapeuty i wykładowcy dostrzegła, jak wiele osób boryka się z podobnymi emocjami, a w 1978 r. jako pierwsza opisała „syndrom oszusta”. Czym on jest, w jaki sposób się przejawia i jak go przezwyciężyć, dowiesz się z artykułu poniżej.
Co to jest syndrom oszusta?
Podobnie jak inne zjawiska psychologiczne, syndrom oszusta (ang. imposter syndrome) jest zagadnieniem niezwykle złożonym. W najprostszych jednak słowach można opisać go jako nieuzasadniony brak wiary we własne umiejętności oraz przypisywanie swoich sukcesów nie sobie, a przypadkowi lub szczęśliwemu zrządzeniu losu. Ten zespół fałszywych wyobrażeń na swój temat, zwłaszcza na polu zawodowym, często skutkuje utratą pewności siebie, obniżeniem nastroju, a także spadkiem satysfakcji płynącej zarówno z pracy, jak i życia osobistego.
Jak objawia się syndrom oszusta?
Jeżeli często:
- podważasz swój osobisty wkład w osiągnięty sukces;
- unikasz wyzwań w obawie, że im nie podołasz;
- przypisujesz wszelkie osiągnięcia nie swoim umiejętnościom i wysiłkom, a czynnikom zewnętrznym;
- odczuwasz lęk przed porażką;
- wątpisz we własne możliwości;
- czujesz się jak oszust i obawiasz się, że Twoja niekompetencja zostanie „zdemaskowana” przez współpracowników,
bardzo możliwe, że ta przypadłość dotyka także Ciebie.
Przeczytaj również: Getting Things Done – na czym polega metoda GTD?
5 sposobów, jak radzić sobie z syndromem oszusta
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie istnienia problemu. Jeśli ten krok masz już za sobą, pora na kolejne. Bez obaw, to wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje!
- Uwierz, że nie jesteś sam
Świadomość tego, jak wiele osób ma o sobie podobne wyobrażenia, pomoże Ci pozbyć się poczucia osamotnienia, a następnie skuteczniej poradzić sobie z problemem.
- Nie bądź dla siebie zbyt surowy
Odsuń na bok emocje i postaraj się realnie ocenić wszystkie swoje mocne strony. To da Ci większą kontrolę nad natrętnymi negatywnymi myślami o samym sobie.
- Szukaj wsparcia w innych
Otaczaj się przyjaźnie nastawionymi ludźmi, którzy wysłuchają Cię, obiektywnie ocenią Twoje dokonania i doradzą w chwilach zwątpienia.
- Ucisz swojego wewnętrznego perfekcjonistę
Nikt nie jest idealny, a porażka nie czyni z Ciebie oszusta. Każdemu, nawet wybitnemu specjaliście w danej dziedzinie, zdarza się mieć gorszy dzień i popełnić błąd. To jednak w żaden sposób nie umniejsza jego kompetencji ani nie przekreśla dorobku, prawda? To samo dotyczy Ciebie!
- Podejmuj się nowych zadań
Otwartość na wyzwania pozwoli Ci zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, poczuć satysfakcję oraz odzyskać pewność siebie, co w efekcie może wpłynąć pozytywnie na rozwój całej Twojej kariery.
Syndrom oszusta to nie koniec świata
Warto wiedzieć, że w czasach wszechobecnej presji na osiąganie sukcesu syndrom oszusta jest zjawiskiem powszechnym. Według badań na pewnym etapie życia doświadcza go aż 82% społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby umieć go rozpoznać i spróbować sobie z nim poradzić, czy to samodzielnie, czy z pomocą doświadczonego specjalisty.
Autor tekstu: Magdalena Miętko-Strzelińska
No Comment