Życie w harmonii z otaczającym nas światem i wszystkim, co nam się przydarza, daje poczucie błogiego spokoju. Ten spokój wzmacnia akceptację, a akceptacja wyzwala zaufanie, że cokolwiek się wydarzy – z pewnością sobie z tym poradzimy.
W dzisiejszym artykule postaram się dać Ci kilka rad, jak poprzez rozwój osobisty wzmocnić swoje poczucie szczęścia i spokoju w życiu.
Czym jest rozwój osobisty?
Rozwój osobisty to szereg działań, które mają na celu ogólną poprawę naszego dobrostanu – od samooceny, przez relacje z innymi i sobą samym, satysfakcję zawodową, aż po poczucie głębszego sensu istnienia.
Celem rozwoju osobistego jest przede wszystkim odnalezienie klucza do szczęścia – jeśli więc czujesz, że tego właśnie Ci brakuje – zachęcam do dalszego czytania.
Rozwój osobisty – dlaczego warto?
Poprzez rozwój osobisty możesz osiągnąć wiele korzyści, są to m.in.:
- poprawa samopoczucia
- większa pewność siebie
- odwaga do podążania za swoimi marzeniami
- samoakceptacja
- otwarcie na innych
- poczucie sensu istnienia.
Zrozumieć istotę rozwoju osobistego
Choć wydawać by się mogło, że efektów osobistego rozwoju trzeba długo oczekiwać, okazuje się, że już pierwsze kroki w tę stronę potrafią przynieść wiele dobrego.
Najważniejsza w całym procesie jest świadomość. Już samo uświadomienie sobie mechanizmów, jakie rządzą naszą psychiką, sprawia, że otwieramy się na różne możliwości i lepiej przemyślane sposoby podejmowania decyzji.
Zauważ, że jesteś odpowiedzialna za siebie i masz realny wpływ na wszystkie swoje myśli, emocje i reakcje – ta prosta prawda może być kamieniem milowym w Twoim rozwoju.
Przeczytaj również: Nauka języków obcych – zalety i porady
Jak zacząć się rozwijać – 7 prostych kroków ku szczęściu
Poniżej przedstawiam wzór planu, który możesz zastosować, zaczynając swoją przygodę z rozwojem osobistym:
- Zacznij od obserwacji siebie i schematów Twojego działania – zwróć uwagę na to, jak reagujesz na różne niepowodzenia, na relacje z poszczególnymi osobami. Co sprawia, że łatwo wybuchasz? Jakie zachowania są typowe dla Ciebie?
- W ciągu dnia dużo czasu poświęcaj na zatrzymanie się i zauważenie swoich emocji – zaakceptuj je i pozwól im przepłynąć. Bez obwiniania się, bez poczucia wstydu.
- Znajdź swojego mentora – w internecie masz dostęp do wielu darmowych stron, filmów i podcastów poświęconych rozwojowi osobistemu – wystarczy wpisać frazę, która najbardziej Cię interesuje.
- Sięgnij po książki – taka forma rozwoju jest niezwykle skuteczna, ponieważ poświęcasz jej więcej czasu i uwagi, a co za tym idzie – przyswajasz wiedzę bardziej efektywnie.
- Medytuj – wczesnych rankiem lub późnym wieczorem, gdy jeszcze nic (albo już nic) Cię nie rozprasza. Poświęć ten czas na spokojny oddech i kontemplację swoich myśli.
- Praktykuj wdzięczność – za wszystko: poranną kawę, możliwość dotarcia do pracy ciepłym samochodem, za siebie samą oraz to, że myśl o rozwoju pojawiła się w Twoim umyśle.
- Rozważ skorzystanie z kursów online lub stacjonarnych – jeśli czujesz, że samodzielny rozwój jest dla Ciebie niewystarczający, możesz wziąć udział w warsztatach rozwojowych. Takie kursy nie muszą kosztować fortuny, by przynieść efekty, a mogą być świetną inwestycją w stworzenie nowej lepszej wersji siebie. Takiej, z której nareszcie będziesz zadowolona.
Najczęstsze błędy podczas rozwoju osobistego
Kiedy się rozwijasz, mogą pojawić się następujące wyzwania:
- Poczucie bycia w tym niewystarczająco dobrą.
Im więcej na temat rozwoju osobistego czytasz, tym bardziej się gubisz i masz poczucie, że nie nadążasz? To powszechne zjawisko i nie musisz się tym przejmować! Rozwój to proces, uzbrój się więc w cierpliwość. Wszystkiemu należy poświęcić czas. Zdarza się, że do danego zagadnienia trzeba podejść wielokrotnie, nim dostrzeżesz zmianę – i jest to całkowicie naturalne.
- Obwinianie innych.
„Gdyby moi rodzice poświęcali mi w dzieciństwie więcej czasu…”, „Moje otoczenie nie sprzyjało budowaniu poczuciu szczęścia”. Jeśli tak czujesz, z pewnością jest to rana, którą należy się zaopiekować. Musisz jednak pamiętać, by oddzielić przeszłość grubą kreską. Teraz sama decydujesz, co wybierasz i dokąd zmierzasz. Wzięcie odpowiedzialności za swoją przyszłość to Twoje najważniejsze zadanie.
- Przerabianie danych mechanizmów działania i zapominanie o nich.
Zdarza Ci się przyswoić pewną lekcję, a później porzucić ją i przejść do następnej? Staraj się jednak co jakiś czas wracać myślami do tych starych schematów, by upewnić się, że na pewno masz je za sobą. Rozwój to nie tylko zdobywanie nowej wiedzy, ale też utrwalanie już przyswojonych informacji.
Rozwój osobisty kluczem do osobistego szczęścia
Każdy z nas został w dzieciństwie w pewien sposób „zaprogramowany” przez dorosłych oraz środowisko. Nie oznacza to jednak, że skazani jesteśmy na tkwienie w danym schemacie. Twoim zadaniem na teraz jest wyjście poza własną strefę komfortu – by odnaleźć poczucie szczęścia, trzeba najpierw zrobić krok w tym kierunku. Ale najważniejsze – jesteś w stanie to zrobić. Możesz tego dokonać, wystarczy tylko chcieć. Mam nadzieję, że tym artykułem zmotywowałam Cię do wyruszenia w drogę – po Twój własny klucz do szczęścia!
Autor tekstu: Ilona Karcz
No Comment