Nie lubisz swojej pracy, ale bezpiecznie tkwisz w miejscu, które już znasz w obawie przed nieznanym? Pomyśl o jutrze. Co czujesz? Radość, szczęście, motywację, czy raczej stres, niepokój, brak energii i zmęczenie? Obudź się z zawodowego letargu i podejmij wyzwanie. Przebranżowienie lub zmiana zawodu to często jedyna szansa na wymarzoną przyszłość.
Przebranżowienie i zmiana zawodu – definicje i motywacja
Czujesz, że marnujesz talenty, chcesz odnaleźć się w nowej roli i zbudować swoją karierę od początku, ale nie wiesz, która opcja będzie najlepsza? Przebranżowienie czy zmiana zawodu? Poznaj definicje i znajdź swój przepis na sukces.
Oba pojęcia wiążą się z transformacją i różnią stopniem jej zaawansowania. W przebranżowieniu zmieniamy środowisko pracy, czyli branżę, nie samo stanowisko. Nowy jest tylko sektor gospodarki prowadzonej działalności, który planujemy odkryć, nie zaś specyfika całej dotychczasowej praktyki.
Zmiana zawodu to całkowita reorganizacja życia zawodowego i próba odnalezienia się w innej rzeczywistości pracowniczej. Budujemy swoją pozycję od zera oraz zdobywamy doświadczenie i praktykę w nowej roli.
W pierwszym przypadku jesteśmy sprzedawcą, który zmienił branżę z odzieżowej na zabawki, w drugim żegnamy się z przeszłością i zostajemy grafikiem.
10 sygnałów alarmowych, które motywują do zmiany pracy
Znaki ostrzegawcze, obok których nigdy nie powinieneś przechodzić obojętnie:
- stan chronicznego zmęczenia, który nie znika po dłuższym urlopie, zastosowaniu zasad work-life balance oraz zredukowaniu stresu,
- stałe i niewyjaśnione wyczerpanie oraz zobojętnienie,
- brak wiary w swoje umiejętności i kompetencje,
- niskie zarobki i złe warunki pracy,
- brak satysfakcji i motywacji,
- praca jako źródło stresu i negatywnych emocji,
- brak perspektyw zawodowych,
- zaburzenia snu, brak apetytu i apatia związana z pracą,
- zmiany w życiu rodzinnym oraz na rynku pracy,
- inna wizja przyszłości i nieprzemijająca chęć zmiany zawodu lub branży.
Zmiana zawodu – praktyczne wskazówki
Przebranżowienie i zmiana zawodu często wywołują lęk i niepokój. To dlatego tak wiele osób decyduje się na pozostanie w miejscu, które nie przynosi im szczęścia i blokuje ich potencjał. Jak przejść przez ten etap bezpiecznie, pewnie i bez stresu?
- Zbuduj mocne fundamenty
Nie rzucaj się w otchłań rynku, bo konsekwencje utonięcia w głębokiej wodzie mogą być naprawdę bolesne. Zanim zrezygnujesz z obecnej pracy, przygotuj się, daj sobie czas na rozeznanie, ułóż plan i zabezpiecz się finansowo.
- Poznaj siebie
Odkryj swoje potrzeby, plany, marzenia i podsumuj wszystkie osiągnięcia. Skup się na swoich mocnych stronach, pasjach i zainteresowaniach. Dokonaj analizy słabości.
Sprawdź, Na czym polega formatowanie tekstu i jak to robić prawidłowo?
- Znajdź swoją niszę i stwórz plan
Nie szukaj drogi na skróty, szczegółowo określ swoje cele i kierunek działań. Przy tworzeniu strategii czerp z siebie i swoich doświadczeń.
- Zbadaj rynek pracy
Zrób dobry research, sprawdź oczekiwania, poznaj opinie ekspertów z branży i stwórz mapę umiejętności, które musisz pozyskać.
- Ucz się i rozwijaj
Wiedza oraz doświadczenie to dwa ważne elementy, które ułatwiają zmianę zawodu czy specjalizacji. Bierz udział w szkoleniach, konferencjach, kursach. Bądź konsekwentny, pokorny i otwarty na nowości.
- Przetestuj zawód
Ucz się od innych, zdobywaj doświadczenie i kluczowe kompetencje na praktykach i stażach.
- Walcz z wewnętrznym krytykiem
Zmiana wymaga samozaparcia, determinacji i wiary w swój potencjał. Nie zgub jej, mimo wątpliwości i trudnej drogi.
- Zbuduj sieć kontaktów
Odśwież dawne znajomości i rozszerz swoje kontakty zawodowe.
- Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne
Kreatywne CV i list motywacyjny to narzędzia, które pomagają przebić się na tle konkurencji i dotrzeć do potencjalnego pracodawcy.
Przebranżowienie i zmiana zawodu. Podsumowanie
Rzeczywistość pełna różnorodnych możliwości i perspektyw weryfikuje nasze plany i sprawia, że zmiana branży czy zawodu staje się osiągalna dla każdego, bez względu na wiek. Współcześnie o wiele łatwiej jest osiągnąć cel i zdobyć pracę marzeń, w której nagrodą za nasze zaangażowanie i czas jest radość, satysfakcja, pasja, rozwój kariery i wspaniała przyszłość.
Autor tekstu: Klaudia Granda-Grzesiak
No Comment