Curriculum Vitae (z łaciny: bieg życia) częściej określane jest jako „CV”. To dokument, którego użyjesz do zaprezentowania swojego wykształcenia i dotychczasowej kariery zawodowej (jeśli taką posiadasz).
Jak przygotować taki dokument, aby jak najlepiej się zaprezentować? Co i w jakiej kolejności przedstawić, aby był skuteczny? Poniżej krok po kroku odpowiem na te pytania.
Jaki jest cel CV?
Zacznijmy od podstaw. Czy wiesz, jaki jest cel CV? Proste pytanie, ale okazuje się, że nie każdy, kto zabiera się za pisanie życiorysu, zna na nie odpowiedź. Celem Curriculum Vitae jest zaprezentowanie własnej kandydatury na tyle dobrze, aby chciano się z Tobą spotkać i porozmawiać.
CV to bilet do rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego ma być krótko, zwięźle i na temat. Jeśli dobrze to zrobisz, szczegóły będziesz mieć okazję przedstawić później. Strona powinna wystarczyć. Życiorys dłuższy niż 1 strona może być skuteczny u osób, posiadających bogate doświadczenie albo bardzo lub specjalistyczną wiedzę. Popartą długoletnią edukacją i wieloma certyfikatami.
Strategia, czyli droga do celu
Kiedy masz już jasno określony cel, czas na wybranie odpowiedniej strategii dotarcia do niego. Przez strategię rozumiem dostosowanie Twojego CV do stanowiska, o które się starasz.
Nie ma jednego, uniwersalnego życiorysu, które będzie pasować do każdej rekrutacji. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej formy dokumentu. Dzięki temu podkreślisz pożądane cechy, co przełoży się na zwiększenie szansy na kolejny etap rekrutacji. Do dyspozycji masz 4 opcje CV.
1. Chronologiczne
CV chronologiczne to przykład klasycznej formy, którą większość z nas doskonale zna. Jeśli posiadasz jasno określoną ścieżkę kariery, spójne doświadczenie zawodowe, bez długich przerw w zatrudnieniu, to ta opcja jest dla Ciebie.
2. Funkcjonalne
Forma CV, która kładzie nacisk na rodzaj i zakres kwalifikacji, a nie na tempo ich zdobywania. Wybierając życiorys funkcjonalny, powinieneś skoncentrować się na najważniejszych umiejętnościach i osiągnięciach. Opcja polecana osobom, które przez pewien czas pozostawały bez pracy bądź często zmieniały miejsce zatrudnienia.
Przeczytaj także: Quality content – niezawodna broń w biznesie
3. Niekonwencjonalne
Starasz się o posadę, gdzie jednym z najważniejszych wymogów jest kreatywność? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się CV w kreatywnej postaci. Jedyną regułą przy sporządzaniu takiego życiorysu jest jego oryginalność. Taką innowacyjną formą autoprezentacji jest na przykład CV w formie wideo. Krótki, dwuminutowy film wystarczy, abyś mógł zaprezentować niezbędne informacje.
4. Europejskie
Jeśli szukasz pracy poza granicami Polski, to powinieneś rozważyć formę europejską. Ujednolicony szablon, zaproponowany przez Komisję Europejską, ma za zadanie ujednolicić proces rekrutacji oraz aplikowania w całej Unii Europejskiej. Na stronie internetowej europa.eu/europass/pl znajdziesz kreator, dzięki któremu po uzupełnieniu swoimi danymi, stworzysz odpowiedni dokument.
Jak napisać CV, czyli co, gdzie i dlaczego?
Masz już wybraną formę. Teraz czas na treść. Bez względu na wybrany schemat, we wszystkich tego typu dokumentach muszą pojawić się następujące informacje:
- dane osobowe (imię i nazwisko),
- dane kontaktowe,
- informacja o wykształceniu, odbytych kursach i certyfikatach,
- historia zajmowanych stanowisk wraz z zakresem podstawowych obowiązków,
- umiejętności dodatkowe (prawo jazdy, języki obce),
- kompetencje miękkie.
Dopasuj życiorys do obowiązków i wymagań podanych w ogłoszeniu o pracę. Zwyczajowo informacje, które pojawiają się na początku listy, są ważniejsze od tych wymienionych niżej.
W swojej aplikacji umieść odpowiedź na kluczowe punkty w takiej samej kolejności. Powyższe dane zestaw z wymaganiami z oferty pracy. Wszystko, co nie odpowiada na potrzeby z ogłoszenia, jest jedynie szumem informacyjnym. Działa to na Twoją niekorzyść, ponieważ nadmiar tekstu utrudnia znalezienie kluczowych informacji.
Wiesz już jak napisać CV, aby było skuteczne. Reszta należy do Ciebie. Powodzenia!
Autor tekstu: Miłosz Jabłoński
No Comment