Przeciętny użytkownik nie jest świadomy milionów procesów, które wykonuje Google. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu, ale jakże ważnemu z nich. Na czym polega indeksowanie Google? Przekonajmy się.
Na czym polega indeksowanie Google? Kilka słów na wprowadzenie
Indeksowaniem nazywamy proces katalogowania i porządkowania informacji znajdujących się na stronach internetowych, który poprzedza proces wyszukiwania.
Proces ten jest niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, ponieważ tempo, jakim rozwija się Internet, wymusza nieustanną aktualizację znajdujących się w nim zbiorów. Każdego dnia pojawiają się nowe witryny, niektóre przestają istnieć, a na innych pojawiają się nowe treści.
Kiedy Google indeksuje strony?
Google przeprowadza indeksowanie przed rozpoczęciem każdego procesu wyszukiwania dla danej frazy. Strony są indeksowane na podstawie znajdujących się na nich fraz kluczowych. Odpowiedni dobór słów kluczowych jest tutaj ważnym elementem, gdyż to na ich podstawie Google określa tematykę strony. Nie jest to jednak jedyny czynnik.
Wyszukiwarka korzysta również z Grafu Wiedzy (po ang. Knowledge Graph). Jest to swego rodzaju baza wiedzy Google’a. Zawiera definicje i fakty z różnych dziedzin, a celem jej istnienia jest ułatwienie dostępu do informacji, a także lepsze zrozumienie intencji wyszukiwania dla danego hasła, co skutkuje lepiej dopasowanymi wynikami.
Jak przebiega indeksowanie Google?
Podstawę indeksowania stanowią wcześniej skatalogowane strony oraz mapy witryn udostępnione przez właścicieli. Za przebieg całego procesu odpowiedzialne są roboty wyszukiwarki, które przemieszczają się po witrynie za pomocą linków odsyłających do innych miejsc na stronie lub na inne witryny.
W trakcie swojej wędrówki algorytmy wybierają strony, które później będą zawarte w indeksie. Szczególną uwagę zwracają na witryny:
- Które dopiero powstały;
- Na których nastąpiła zmiana;
- Na których znajdują się nieaktywne linki.
Celem jest wybranie informacji, z których wyszukiwarka będzie mogła później skorzystać.
Właściciele stron mogą samodzielnie wpłynąć na proces indeksowania. Wystarczy, że za pomocą narzędzia Google Search określą sposób indeksowania, w jaki powinno się odbywać lub wyłączą część zawartości strony.
Co dalej?
Gotowy zbiór posłuży wyszukiwarce jako centrum wiedzy, którym będzie mogła się, aby wyświetlić najtrafniejsze wyniki. Potrzeba indeksowania wynika z prostego faktu – w Internecie nie ma czegoś takiego jak struktura, zatem istnienie indeksu witryn wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem.
Dla użytkownika czas, jaki mija między wpisaniem frazy w wyszukiwarkę a wyświetleniem wyników mija w mgnieniu oka. Jednak to właśnie w tym momencie Google wykonuje cały złożony proces zwany indeksowaniem. Działanie wyszukiwarki jest rzeczą wysoce skomplikowaną, jednak z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że to, jak działa wyszukiwanie Google, odpowiada potrzebom użytkowników.
Na czym polega indeksowanie Google – podsumowanie
- Indeksowanie to proces katalogowania i porządkowania informacji znajdujących się na stronach internetowych, który poprzedza proces wyszukiwania.
- Wynikiem procesu indeksowania jest stworzenie indeksu, który ma pomóc wyszukiwarce w trafnym wyświetleniu wyników.
- Proces indeksowania przeprowadzany jest przez roboty Google’a.
No Comment