Jeśli uczysz się, pracujesz lub wykonujesz jakąkolwiek pracę domową, wiesz, że czyha na Ciebie wiele rozproszeń. Problem jest poważny, ponieważ chwilowe oderwanie uwagi może powodować coraz dłuższe przerwy w pracy, a te z kolei dawać stracony czas liczony, w skali tygodnia lub miesiąca, w godzinach. O skutkach odwracania uwagi od wykonywanej pracy mówi właśnie efekt piły.
Czym jest efekt piły?
Nasza koncentracja rośnie powoli, wraz z upływem czasu, który poświęcamy na wykonywanie pracy. Natomiast w każdej chwili jesteśmy w stanie zrobić sobie przerwę, która gwałtownie kończy, zbudowaną do tej pory koncentrację. Po powrocie do wykonywania pracy koncentracja znów powoli rośnie.
Jakiego problemu w zarządzaniu czasem dotyczy efekt piły?
Efekt piły mówi o tym, że odrywając się od jakiegoś zajęcia i wracając do niego, od nowa budujesz skupienie na tym, co robisz. Innymi słowy, nie jesteś w stanie utrzymać koncentracji, jaką miałeś przed przerwą.
Skąd wzięła się nazwa „efekt piły”?
Gdyby przedstawić omawianą zależność na wykresie, otrzymasz linię przypominającą zęby piły: korelacja między czasem a poziomem uwagi najpierw będzie stopniowo rosła, po czym gwałtownie opadnie w momencie przerwania pracy. Następnie znów urośnie, gdy powrócisz do wykonywania swojego zadania. Kolejna przerwa w pracy spowoduje następny gwałtowny spadek krzywej do niskiego poziomu. Cykl będzie się powtarzał aż do ukończenia zadania.
Z jakiego rzędu wielkościami mamy do czynienia przy efekcie piły?
Możesz zadawać sobie pytanie o to, jak duży spadek koncentracji ma miejsce, gdy robisz przerwę w pracy. Spadek jest znaczny, ponieważ różnica w uwadze, jaką masz przed przerwą a po przerwie wynosi, według badań, około 30%.
Przeczytaj także: Syndrom oszusta – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Minimalny czas trwania przerwy skutkującej wystąpieniem efektu piły
Skoro już wiesz, jakie następstwa mają przerwy w pracy, to czas, abyś otrzymał informacje o tym, jak krótka może być przerwa, aby wystąpił po niej omawiany efekt. Może zaskoczy Cię wiadomość, że efekt piły w zarządzaniu czasem dotyczy przerw w pracy, które trwają nawet poniżej minuty.
Problem wydłużania się przerw w efekcie piły
Między koncentracją a przerwami w pracy istnieje jeszcze jedna zależność, która polega na tym, że im częściej odrywasz się od wykonywania zadania, tym więcej czasu potrzebujesz, aby do niego powrócić.
Co wiadomo o przyczynach efektu piły?
Być może domyślasz się, że przerwy w pracy powodują czynniki, które nazywamy w skrócie złodziejami czasu, takie jak przeglądanie mediów społecznościowych czy wyjścia na papierosa. Poznanie przyczyn występowania efektu piły wymaga jednak wejścia nieco głębiej w temat, ponieważ uleganie „złodziejom czasu” jest zwykle rezultatem innych problemów. Wśród nich należy wskazać przepracowanie, zbyt dużą liczbę obowiązków czy depresję.
Co można poprawić, aby zniwelować skutki efektu piły?
Najprostsze rozwiązania, które pomagają ograniczać następstwa efektu piły, to: zbudowanie dobrej motywacji do pracy, zapewnienie odpowiednich narzędzi, stworzenie przyjaznej atmosfery i brak nadgodzin w pracy zawodowej. Przynajmniej na niektóre z tych czynników masz wpływem, zatem możesz od dziś zacząć wprowadzać zmiany tak w środowisku zawodowym, jak i przy wykonywaniu obowiązków domowych.
Autor tekstu: Małgorzata Malicińska
No Comment