Według teorii amerykańskiego matematyka i meteorologa Edwarda Lorenza delikatny trzepot skrzydeł motyla jest w stanie przerodzić się w potężne tornado. Efekt motyla, bo tak nazywa się zjawisko, o którym mowa, swoje pierwotne zastosowanie znalazł w meteorologii oraz przyczynił się do powstania teorii chaosu. Czy jesteśmy w stanie przenieść założenia tego odkrycia do naszego życia, by uczynić je lepszym? Okazuje się, że tak, i nawet najmniejsze decyzje w naszym życiu mogą przynieść naprawdę wielkie zmiany.
Historia odkrycia efektu motyla
Aby lepiej zrozumieć analogię wykutej przez Lorenza teorii do naszego życia, warto przytoczyć okoliczności jej powstania. Lorenz był meteorologiem pracującym nad narzędziami do przewidywania pogody. Odkrył on, że minimalna zmiana wartości danych początkowych, skutkuje ogromnymi zmianami na końcowych etapach symulacji. Jest to powód, przez który przewidywanie pogody długoterminowej jest tak trudne. Zmiennych jest ogrom i niemożliwe jest dokładne zmierzenie każdej z nich.
Nie próbuj kontrolować wszystkiego
Pomimo że efekt motyla nie dotyczy bezpośrednio psychologii, jesteśmy w stanie przenieść te założenia na nasze codzienne życie. Tak jak w odkryciu Lorenza — dookoła nas bez ustanku dzieją się rzeczy, na które nie mamy bezpośrednio wpływu i których nie jesteśmy w stanie nawet zauważyć ani tym bardziej przewidzieć. Oznacza to w takim razie, że próba kontrolowania każdego najmniejszego aspektu naszego życia jest niemożliwa. Warto w takim wypadku pozwolić sobie na odrobinę luzu i zaakceptować fakt, że na niektóre wydarzenia nie mamy wpływu. Sytuacje takie jak niespodziewany korek w drodze do pracy czy potknięcie się i złamanie nogi mogą wpłynąć na nasze życie, ale nie zawsze jesteśmy w stanie ich uniknąć. Czy to jednak oznacza, że całe nasze życie jest nieprzewidywalne i nie warto starać się niczego zmienić? Absolutnie nie!
Przeczytaj również: Rozwój osobisty – jak odnaleźć szczęście?
Małe nawyki — duże zmiany
Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich zmiennych w naszym życiu, ale niektóre z nich jak najbardziej. Sekret tkwi w odnalezieniu tych, które są ważne oraz są w stanie się nam przysłużyć. Jeśli masz przed sobą ambitny cel i jesteś przerażony ogromem pracy potrzebnej do osiągnięcia go, spróbuj rozbić go na mniejsze kroki. Przykładowo, jeśli twoim celem jest nauczenie się nowego języka, spróbuj uczyć się słówek jedynie 15 minut dziennie. Inny przykład — jeśli Twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów, nie musisz od razu kupować karnetu na siłownie i planu dietetycznego. Dobrym początkiem będą małe zmiany, takie jak wybór schodów zamiast windy lub spacer do pracy zamiast podróży samochodem. Każda decyzja tego typu jest ważna, a im częściej będziesz je podejmował, tym łatwiej przyjdzie ci powtórzenie ich.
Podsumowanie — efekt motyla w życiu
Nie wszystkie aspekty naszego życia są możliwe do kontrolowania. Warto skupić się na tych, na które mamy wpływ i które mogą poprawić nasze funkcjonowanie. Każdy duży cel składa się z wielu małych decyzji podejmowanych codziennie. Aby osiągać swoje postanowienia, postaraj się skupić na tych pozornie nieznaczących, ale jednak wartościowych wyborach.
Autor tekstu: Jakub Michalski
Od dziecka zamiłowany czytelnik literatury fantastycznej i sci-fi. Pisanie zawsze traktował jako przyjemność, próbując swoich sił w różnych konkursach literackich. Z chęcią poszerza swoją wiedzę i wyszukuje informacje na potrzeby tekstów. Z wykształcenia inżynier automatyki i robotyki, posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie. Prywatnie uwielbia szermierkę historyczną oraz odkrywanie nowych muzycznych horyzontów.
No Comment