Budzisz się o przyzwoitej w ludzkim mniemaniu porze, z wolna otwierasz oczy, przeciągasz się energicznie. Wstajesz, nakładasz puchate kapcie i kierujesz swoje kroki do kuchni, gdzie zaparzasz sobie nadzwyczaj aromatyczną filiżankę kawy, a po niespiesznie przyrządzonym śniadaniu wśród towarzyszących Ci treli ptaków, zabierasz się do pracy przy komputerze… Brzmi idyllicznie, nieprawdaż? Aby praca w zaciszu domowym stała się również przyjemnością konieczne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Sprawdź, w jaki sposób urządzić domowe biuro!
Domowe biuro – przestrzeń zorganizowana
Przede wszystkim, znajdź własny kąt do pracy. Nie potrzebujesz do tego pokaźnego metrażu lokum, czy odrębnego pokoju, w którym za zamkniętymi drzwiami będziesz się wytrwale i z pasją oddawał pracy. Wystarczy Ci miejsce spokojne, z dala od zgiełku domowego, w którym będziesz miał możliwość wyciszyć się i skoncentrować. Ważne, abyś to Ty czuł się dobrze na swoim stanowisku.
Przeczytaj również: Jak zostać copywriterem? Jak zacząć zarabiać na pisaniu?
Domowe biuro – przede wszystkim komfort
Chociaż pozycja gnuśnego leniwca umoszczonego wygodnie na łóżku z laptopem jest cudownie komfortowa, nie podpada niestety pod kategorię ergonomii, ma się też nijak do optymalnej postawy ciała. Warto zatem, abyś zadbał o udogodnienia dla własnego organizmu, który odwdzięczy Ci się prawidłowym funkcjonowaniem i zdrowiem przez długie lata. Jak to zrobić? Zapoznaj się z kilkoma naszymi wskazówkami:
Biurko – święta przestrzeń
Blat. Im większy, tym lepszy. Ważne, aby przestrzeń robocza pomieściła urządzenia niezbędne do pracy – komputer, myszkę, klawiaturę (lub też wersję dla podróżujących podczas pracy po ograniczonej przestrzeni mieszkania, czyli laptopa), drukarkę, przydatny jest również dodatkowy ekran. Zatroszcz się także o odpowiednią wysokość blatu, którego dobór wpływa na zdrowie Twojego kręgosłupa.
Krzesło czy fotel?
Tak, wszyscy kochamy piękne fotele z finezyjnie wykończonymi podłokietnikami i doskonale dobranym pastelowym obiciem wprost pod kolorystykę mieszkania. Jednak to tradycyjne, pozornie nudne krzesło biurowe jest najbardziej funkcjonalnym wyborem, którego profil oparcia dopasowany jest do wygięcia Twojego kręgosłupa, a podłokietniki zapewniają oparcie dla ramion. Spędzając długie godziny w domowym biurze pamiętaj, aby zadbać przede wszystkim o funkcjonalny komfort!
Światło tysiąca słońc
Powszechnie wiadomo, że odpowiednio dobrane oświetlenie sprzyja naszemu organizmowi, a nasze oczy wolniej ulegają przemęczeniu. Jednak kto z nas przestrzega zasad dotyczących ustawienia biurka względem okna? Najodpowiedniejszym miejscem dla blatu będzie umieszczenie go bokiem lub przodem do okna, dzięki czemu zyskasz najwięcej promieni słonecznych. Nie tylko oświetlą one pomieszczenie, ale wpłyną również korzystnie na Twoje samopoczucie. Zainwestuj także w oświetlenie sztuczne – najlepszym wyborem będzie to o chłodnym nasyceniu.
Teoria barw
Ach, kolory. Ich wybór potrafi być wspaniałym, przynoszącym rozkosz zajęciem, jak i morderczą udręką, zwłaszcza gdy barwa na próbniku odbiega szeroką gamą od tej znajdującej się na świeżo pomalowanej ścianie. Jednak niedogodności te są chwilowe, zaś estetycznie dobrany kolor cieszy swym nasyceniem i głębią przez długi czas. Mówiąc o odpowiednim zabarwieniu ścian, w przestrzeni roboczej sprawdzą się przede wszystkim odcienie błękitu i zieleni, które uspokajają, łagodzą stres, a jednocześnie pobudzają do kreatywnej pracy.
Domowe biuro – sanktuarium twórczości
Proces twórczy wymaga nie tylko nakładu pracy, ale także otoczenia, którego intrygujący wygląd pobudzi Twoje szare komórki do wysiłku, wzbicia się na wyżyny kreatywności, awangardy. Ponadto Twój własny, święty obszar domowego biura może stać się nie tylko przestrzenią roboczą, ale także eskapistyczną, do której ucieczka przyniesie Ci chwilę ukojenia, oderwania od codziennych, ziemskich problemów. Toteż zamiast aranżować ascetyczną samotnię, daj się ponieść zmysłowemu upojeniu obiektami materialnymi i zainwestuj w parę wspaniałych, nasyconych zielenią roślinek, intrygujących plakatów, czy niebanalnych dekoracji. Nie zapominaj również o książkach! To one są skarbnicą wiedzy, inspiracji zdolnej pobudzić pokolenia twórców do produktywności.
Domowe biuro – pamiętaj o odpoczynku
Statystyki nie kłamią, wiele aktywnych zawodowo osób w trybie pracy zdalnej balansuje na płynnej, bardzo kapryśnej granicy godzin pracy i czasu odpoczynku. Zacierające się ramy czasowe wpływają negatywnie na organizację. Starając się utrzymać koncentrację przez cały dzień, zaczniesz rezygnować z aktywności przynoszących Ci przyjemność, staniesz się rozdrażniony, spadnie Twoja wydajność, drastycznie obniży się jakość snu. Nie brzmi to zachęcająco, prawda? Postaraj się zatem oderwać co jakiś czas na chwilę od ekranu, zrób kilka skłonów, parę kroków po mieszkaniu, nawet w kierunku lodówki – odpowiednia dieta wspomaga proces twórczy!
Podsumowanie
Prawdą jest, że pracować można zawsze i wszędzie – będąc we własnym mieszkaniu, siedząc na ławce w parku, czy też leżąc na rozgrzanym piasku na tropikalnej plaży. Jednak to domowe biuro, konglomerat funkcjonalności i komfortu, Twoja osobista świątynia pracy jest miejscem, do którego najchętniej będziesz się udawał, jeśli tylko zachowasz zasady urządzania pomieszczenia. Nie czekaj, stwórz własny kąt roboczy!
Autor tekstu: Paula Kulig
No Comment