Pod koniec edukacji szkolnej młodzi ludzie stają przed ważną decyzją jaką jest wybór przyszłej kariery. Współcześnie istnieje możliwość studiowania na wielu zróżnicowanych kierunkach, pośród których atrakcyjnie wygląda psychologia. Ale to, czy powinieneś się na takie studia zdecydować, zależy od kilku niezwykle istotnych czynników.
Czy jesteś zainteresowany psychologią?
Pierwszym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze studiów jest to, czy jesteś danym kierunkiem zainteresowany. Nie chcesz, by Twoja ścieżka kariery była powiązana z czymś, w czym nie znajdujesz przyjemności.
W przypadku rozważania wyboru studiów psychologicznych musisz wiedzieć, z czym wiąże się praca psychologa. Jego głównymi zadaniami są diagnoza i opiniowanie pacjenta oraz wsparcie psychologiczne w sytuacjach kryzysowych. W zależności od specjalizacji może zajmować się na przykład współpracą z dziećmi, wspieraniem sportowców czy nawet pomaganiem policji w zrozumieniu motywów przestępstw, ale NIE prowadzi psychoterapii.
Rola psychologa jest powszechnie mylona z psychoterapeutami i psychiatrami, a studia psychologiczne nie dają uprawnień do pozostałych dwóch zawodów, więc przed ich wyborem upewnij się, która ścieżka kariery w rzeczywistości Cię interesuje.
Jakie są perspektywy zatrudnienia po studiach psychologicznych?
Kolejnym ważnym aspektem wyboru kierunku studiów są późniejsze możliwości znalezienia pracy. Jeśli studiujesz po to, by zdobyć kwalifikacje zawodowe, nie ma sensu wybór kierunku, po którym trudno jest znaleźć pracę.
Przeczytaj również: Microcopy – co to jest i kiedy warto je stosować?
W przypadku psychologii perspektywy zatrudnienia są bardzo dobre. Z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa w dziedzinie zdrowia psychicznego i coraz więcej firm zatrudnia psychologów w celu wsparcia własnych pracowników. Ukończywszy studia psychologiczne można uzyskać wiele różnych specjalizacji takich jak psycholog dziecięcy, psycholog szkolny, psycholog policyjny, psycholog kliniczny czy psycholog sportowy.
Jak widać, jest to ścieżka kariery, która jest zróżnicowana i na którą zapotrzebowanie wciąż wzrasta, więc nie musisz się martwić o to, że nie znajdziesz pracy.
Czy masz odpowiednie predyspozycje, by zająć się psychologią?
Trzecią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze studiów, jest to, czy masz odpowiednie predyspozycje do poradzenia sobie z wyzwaniami, które dana dziedzina niesie.
Psycholog pracuje z ludźmi, którzy często są w trudnej sytuacji, więc sam powinien mieć odpowiednie cechy charakteru. Musi umieć się dobrze komunikować, być empatycznym i otwartym na drugiego człowieka. Ważnymi cechami są również odporność na stres i umiejętność odpowiedniego zdystansowania się od problemów pacjentów, by samemu nie skończyć z potrzebą pomocy psychologicznej.
Zanim zdecydujesz się studiować psychologię, zastanów się, czy na pewno posiadasz odpowiednie cechy charakteru i zdolności, by być w stanie w stanie pomagać ludziom z ich problemami.
Jeśli jesteś pewien, że bycie psychologiem Cię interesuje i masz do tego predyspozycje, odpowiedź na pytanie „Czy warto studiować psychologię?” brzmi zdecydowanie tak.
Autor tekstu: Kacper Dądela
No Comment