Młodzi ludzie stoją często przed ważnym pytaniem: czy warto studiować? W dzisiejszych czasach istnieje wiele kierunków i uczelni. U progu swojego dorosłego życia ciężko jest wybrać to, co chce się robić przez długie lata. Istnieje wiele plusów i minusów studiowania. Poznajmy je!
Plusy i minusy studiowania
Wybierając studia, mamy wiele możliwości. Kiedy spośród licznych kierunków, które oferują nam uczelnie, wybierzemy już coś dla siebie, dalej stoimy przed dylematem – co wybrać? Możliwości jest wiele. Możemy wybrać studia stacjonarne, które są od poniedziałku do piątku. Studia zaoczne, czyli w weekendy, ale tylko w wybrane. Studia online, w których możemy uczestniczyć w domowym zaciszu.
Istnieje wiele plusów posiadania dyplomu. Ukończenie studiów w dzisiejszych czasach jest prostsze niż np. 20 lat temu. Przez to wiele osób decyduje się na studia, bo chce zdobyć lepszą pracę. Osiągnąć więcej niż starsze pokolenie, które często nie miało takiej możliwości.
Młodzi ludzie pragną też być częścią rozwoju obecnego świata. Na studiach poza obowiązkowymi zajęciami jest wiele innych zajęć. Są one często ciekawą alternatywą dla pogłębienia i zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Młode osoby chcą brać udział w rozwoju najnowszych technologii. Są spragnieni nowej wiedzy. Wyższe wykształcenie niekiedy otwiera szerszą perspektywę podjęcia pracy i satysfakcję z wykonywania jej.
Osoby, które nie ukończyły studiów muszą ciągle udowadniać swoje kompetencje, by móc nadrobić braki w wiedzy. Pracodawcy często szukają swoich pracowników po studiach, gdyż są to osoby najczęściej zdyscyplinowane, mogące efektywniej zarządzać swoim czasem i mogące się angażować w długofalowe projekty bez oczywistego rezultatu. Osoby po studiach posiadają także dużą wiedzę z dziedziny, którą studiowały.
Jakie minusy występują podczas studiowania?
Minusów pójścia na studia jest dużo. Są tak samo ważne jak plusy. Czy warto studiować mimo tego? 5 lat to długo. Nigdy nie wiemy, co się stanie w tym czasie. Każdą decyzję należy dobrze przemyśleć.
Choć na studiach zdobywamy dużą ilość wiedzy to jednak czasem jest ona nieprzydatna w dalszej perspektywie i często jest jej za dużo. Po ukończeniu studiów nikt nie zagwarantuje nam zatrudnienia. Wiele osób mówi o tym, że pomimo skończonych studiów nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie. Niestety nie jest to uwarunkowane prawnie, że po studiach znajdziemy pracę. Często kończąc dany kierunek jesteśmy przebodźcowani materiałem które otrzymaliśmy. Często wiedza, którą zdobyliśmy, nie jest przydatna. Często to stracone godziny lub dni, które moglibyśmy wykorzystać w inny sposób.
Przeczytaj także: Jak stworzyć sklep internetowy?
Podczas tych 5 lat nasze priorytety mogą się diametralnie zmienić i nie będziemy chcieli dłużej kontynuować nauki. Jeśli szybko się zorientujemy, to nie stracimy wiele czasu i pieniędzy. Publiczne uczelnie mówią o darmowych kierunkach, ale nie wspominają o dodatkowych materiałach do zajęć, akcesoriach piśmienniczych lub przyborach do technicznych kierunków. Często musimy też wynająć coś, by móc spokojnie dojeżdżać na uczelnie, bo mieszkamy zbyt daleko. Większość studentów musi sobie dorabiać lub pracować na pełen etap, by móc się utrzymać i często opłacić studia. Przez to nie mają czasu na odpoczynek i spotykanie się w gronie znajomych i rodziny.
Czy warto iść na studia? Najważniejsze plusy i minusy studiowania – podsumowanie
Czy warto iść na studia? To zależy tylko od nas. Sami musimy zdecydować o tym, bo nikt nie może podjąć tak ważnej decyzji za nas. Jeśli mamy zamiar po studiach pracować w zawodzie, który wymaga od nas dużej odpowiedzialności i umiejętności, które można zdobyć tylko na wybranym kierunku studiów, to zdecydowanie tak. Nikt nie wyobraża sobie lekarza, prawnika ani inżyniera bez odpowiednich kwalifikacji. Niekiedy jednak studia mogą przynieść więcej strat niż pozytywów.
Warto spróbować, bo może odkryjemy, że studia to najlepsza rzecz jaką zrobiliśmy w życiu.
Autor tekstu: Joanna Kwolek
No Comment